עניין המס על יבוא רכב הוא נושא רגיש ומורכב מאוד בישראל. רגיש – משום שהמיסוי הנהוג על כלי רכב בישראל הוא מהגבוהים בעולם, ויכול להגיע במקרים מסוימים עד ל-150% (!). ומורכב – מכיוון ששיטת המיסוי, ההקלות, ההחמרות, מסי משנה, מכסים וכו' יוצרים מערכת מורכבת שמקשה מאד להעריך את עלות הרכב הסופית ללא עזרה מקצועית.

הדברים נכונים במיוחד לגבי מכוניות ביבוא אישי ממגוון סיבות: ראשית, מס היוקרה מחושב בצורה שונה כאשר רוכשים מחו"ל רכב חדש או משומש, במיוחד כאשר מדובר בדגם שלא מיובא ביבוא סדיר ארצה. שנית, אם רכשנו רכב במדינה מסוימת (לדוגמה, ארה"ב) אך הוא יוצר באחת ממדינות הגוש האירופאי, הרי שייבואו יחויב במיסים נוספים. בנוסף, ישנו את עניין שערי המטבע שיכולים גם הם, בנסיבות מסוימות, להשפיע על שיעור המס הנגבה, וכמובן חישוב המחיר המוצהר של הרכב בצורה נכונה – רבים טועים לטעות כי במיסים מחויב רק עלות הרכב נטו, אך למעשה כל ההוצאות הקשורות ביבוא הרכב מחויבות גם הן בשיעור המיסוי בו מחויב הרכב! כלומר – אם לדוגמה רכשתם רכב בחו"ל תמורת $50,000, ושילמתם על ההובלה ארצה $2,000 נוספים – הרי שגם על אותם $2,000 דולר תשלמו מס כאילו הם חלק אינטגרלי ממחיר הרכב.

לכן, כאשר אנו מבצעים יבוא רכב מחול רבים הסיכויים ל"הפתעות" לא נעימות בעת בקשת תשלום המיסים מהמכס – "הפתעות" שיכולות לחרוג בעשרות אלפי שקלים מהתכנון המקורי שלנו. לכן, אם אתם שואלים את עצמכם כמה עולה לייבא רכב לארץ כדאי מאד שתשקיעו זמן ואנרגיה בהערכה מדויקת של עלות המיסוי.

ראשית, ובטרם פנייתכם לבית המכס, עליכם לברר את הפרטים הבאים:

  • היכן אתם מתכננים לרכוש את הרכב (באיזו מדינה)?

  • היכן הרכב מיוצר?
  • מה עלות הרכב (במטבע זר)?
  • מהו גיל הרכב (מתי נרשם לתנועה)?
  • אילו הוצאות נוספות אנו מתכננים לשלם בחו"ל?

התשובות הנכונות לשאלות הללו הן קריטיות על-מנת לבצע חישוב נכון של מיסוי הרכב לכשיגיע ארצה. למרבה הצער, לא תמיד פשוט לקבל את המידע הנכון ולעיתים קרובות אנו מתבקשים לעזור לרוכשים אשר הניחו הנחות שגויות בקשר לכך וכעת נדרשים לשלם מס על יבוא רכב באופן גבוה בהרבה מהמתוכנן. דוגמה מצוינת לכך היא ההנחה כי רכבים ממותג גרמני (לדוגמה מרצדס או ב.מ.וו וכו') מיוצרים בגרמניה – אלא שחלק לא מבוטל מדגמי המותגים הנ"ל מיוצר דווקא בארה"ב או דרום אפריקה, מה שמעלה את שיעור המיסים עבורם (בהנחה שהרכב נקנה באירופה) בכ-10% ויותר!

מס על יבוא רכב​, אז מה עושים?

חישוב המיסוי המדויק לכלי הרכב אותו תרכשו בחו"ל כרוך באיסוף כל המסמכים הרלוונטיים ליבוא, רישום מדויק של כל ההוצאות בחו"ל שקשורות ביבוא הרכב וכמובן – הכרת שיטת חישוב המיסים על בוריה תוך לקיחת כל המשתנים בחשבון. ללא ידע מקצועי מקדים הדבר קשה מאוד לביצוע, ובשלב הזה נשמח אנו לעזור לכם בייעוץ ראשוני לגבי כדאיות הקנייה וחישוב שיעור המיסוי עבור רכבכם. חשוב לדעת, כי חלק מהיתרון שאנו מציעים ללקוחותינו הוא רכישת רכבים מספקי יצרן רשמיים (Official Dealerships) במחירים מעולים – וזאת מתוך הבנה שכל יורו או דולר שנחסוך בקנייה בחו"ל יחסוך לנו עד פי 1.5 מערכו במחיר הרכב הסופי!

שתף עמוד: