1. יבוא אישי הוא רק אחד מהערוצים העומדים היום לרשות מי שרוצה לייבא רכב מחו"ל! עם כניסתו לתוקף של חוק רישוי שירותי רכב, נפתחה בפני הציבור הישראל האפשרות לקנות רכבים חדשים ומשומשים בערוצי יבוא מסחרי משניים ולאו דווקא מהיבואן הרשמי של המותג.

2. משרד התחבורה מאפשר בשנים האחרונות ובניגוד לעבר ייבוא של רכבים שאין להם נציגות רשמית בארץ – כך שאנו זוכים לראות על כבישי הארץ תוצרת אקזוטית של למבורגיני, רולס-רויס, מקלארן ואף יצרני נישה קטנים וסקסיים דוגמת לוטוס הבריטית.

3. יבוא רכב מחול איננו משימה מסובכת כלל ועיקר, אך ברוב המקרים הזמן, האנרגיה וההתמצאות בנבכי הביורוקרטיה והלוגיסטיקה הכרוכים בתהליך מביאים כ-2,000 עד 3,000 ישראלים בשנה לפנות למתווכים מורשים על-מנת למצוא את רכב חלומותיהם מעבר לים ולייבאו בהצלחה ארצה.

4. מכוניות ביבוא אישי הן בדרך כלל דגמי פרימיום וסופר-פרימיום של מותגי קצה דוגמת מרצדס, ב.מ.וו, פורשה וכו' – ברכבים אלו ניתן לחסוך בקלות רבה סדר גודל של עשרות עד מאות אלפי שקלים לעומת המחיר בארץ. אך חשוב לדעת כי גם רכבים "עממיים" יותר, אשר לא משווקים בארץ על-ידי היבואן הישיר, מוצאים דרכם לארץ – דוגמת פולקסווגן גולף GTE ההיברידית, או פורד מוסטנג האייקונית – שניהם דגמים שניתן לייבא ארצה במחירים של פחות מ-200,000 ₪.

5. מתווך בייבוא אישי הוא אחד מהחידושים של חוק רישוי שירותי רכב. משרד התחבורה הסדיר את פעילותם של מתווכי הרכב ומפקח כעת על השירות הניתן על-ידם לאזרחים המעוניינים ביבוא רכב מחו"ל. קבוצת 2048 מחזיקה כמובן ברישיונות תיווך ברי תוקף המאפשרים לנו לתת לקוחותינו שירות מקצועי ואמין בדרך לרכבם החדש.

6. מס על יבוא רכב הוא הנושא המורכב ביותר במשוואת היבוא, ונגזר מאינסוף גורמים ומשתנים ביניהם מחיר הרכב, עלות ההובלות והביטוחים, מטבע הרכישה, ארץ הרכישה, ארץ הייצור ועוד כהנה וכהנה. כיום, המיסוי הכולל על רכב נע בטווח העצום של בין 40% לרכבים היברידיים נטענים זולים ועד לכ-150% לרכבי סופר-פרימיום או אקזוטיקה, המשלמים אחוזים נכבדים כ"מס יוקרה". בטרם ההחלטה על יבוא רכב, מומלץ וחשוב לפנות למתווך ממורשה ביבוא אישי על-מנת לקבל סדר גודל סופי של עלות היבוא ארצה ולהבין האם יש כדאיות כלכלית לתהליך.

7. בדיקת רכב ביבוא אישי היא בהחלט עניין שאסור לוותר עליו, במיוחד אם אתם מעוניינים ברכב משומש. ישנם מספר גופים שעוסקים באופן מקצועי בנושא – בארה"ב ובקנדה נהוג לפנות לחברה עצמאית אשר שולחת בודק מוסמך עד לרכב ומנפיקה דו"ח מפורט הכולל תמונות ומלל, ואילו באירופה נהוג שמוכר הרכב מסיע את הרכב בעצמו למכון בדיקה קרוב ושולח את הדו"ח לקונה הפוטנציאלי. כך או כך, כאשר מבצעים יבוא רכב מחו"ל מומלץ מאד שלא לדלג על בדיקת הרכב שיכולה להעניק לרוכש שקט נפשי וראש שקט להמשך התהליך. גם כאן כדאי להיוועץ במתווך מורשה בעל ניסיון והמלצות, שיוכל לעזור בסינון ראשוני של הרכבים עוד טרם שליחתם לבדיקה.

8. זמן האספקה לרכב ביבוא אישי או מקביל נע, ככלל, בין חודש אחד לרכבים המיובאים מאירופה ועד כחודשיים וחצי לרכבים המיובאים מצפון-אמריקה. במקרה של הזמנה מיוחדת מאחת היצרניות – בניית רכב מותאם אישית במפעל – יתווסף לזמן זה גם זמן הבנייה של הרכב על-ידי היצרן, שיכול לנוע בין חודשיים לשלושה. חשוב מאד לוודא עם המתווך כי זמן האספקה של הרכב ינוע בטווחים אלה.

9. אחריות לרכב ביבוא אישי הוא תחום שהיה פרוץ כמעט לחלוטין עד כניסתו לתוקף של חוק רישוי שירותי רכב. היום, כל רכב שמגיע ארצה והינו מתוצרת המיוצגת על-ידי יבואן ישיר בארץ, נהנה משירות מלא ואחריות יצרן מקיפה במוסכי היבואן. עם זאת, כדאי ורצוי לבקש ממתווך היבוא האישי שבחרתם להתחייב ולרשום את הרכב במחשבי היבואנית הרשמית עם הגעתו ארצה – אנו בקבוצת 2048 מקפידים לעשות זאת בכל רכב שתיווכנו בייבואו ובכך מעניקים לרוכשים שקט נפשי וראש שקט להמשך השימוש ברכב.

10. חסכון ביבוא אישי לקוחות אשר רוכשים את רכבם ביבוא אישי מצפים לחסוך עשרות אלפי ₪ לעומת מחירי הרכבים בארץ, ולרוב גם מצליחים בכך. לעיתים קרובות, ההפרשים במחיר נובעים משילוש של מספר גורמים – לדוגמה, שערי מטבע נמוכים בצירוף עמלות סבירות שנגבות על-ידי המתווך ביבוא אישי לעומת רווח היבואן הנהוג בארץ. דוגמה טובה לרכבים שהחסכון הכספי בהם היה עצום בשנת 2019 היא דגמי הפלאג-אין של ב.מ.וו – 530e740e וכמובן ה-X5 Xdrive40e  - בהם ניתן היה לחסוך עד 200,000 ₪ (!) ממחיר רכב חדש.

לעמוד של רכב פלאג אין.

שתף עמוד: