הודות לרפורמה המקיפה בענף יבוא הרכב עם פרסום חוק רישוי שירותי רכב, אשר הסדיר ערוצי יבוא מקבילים וזמינים לכל דורש, הפך ערוץ היבוא האישי לנתיב בטוח עבור מי שחשקה נפשו ברכב חדש או משומש שאיתר בחו"ל. הנה המדריך המלא, שמפרט את כל מה שאתם צריכים לדעת.

האם כל אחד רשאי לייבא רכב לישראל?

יבוא רכב מחו"ל ניתן לבצע באמצעות 2 מסלולים: יבוא אישי באמצעות רישיון יבוא לרכב עבור דגמים שאינם מיובאים לישראל, או באמצעות יבואן רכב מורשה (מקביל או ישיר). יבוא רכב מותר לבעלי רישיון נהיגה בתוקף בישראל עבור סוג הרכב המיובא. המייבא את הרכב רשאי לייבא רק רכב אחד בשנה, שאושר ליבוא על ידי משרד התחבורה, וטרם חלפו שנתיים ממועד היצור שלו.

על מנת לקבל רישיון יבוא לרכב יש להגיש טופס בקשה מקוון בצירוף כל המסמכים הנדרשים, באתר משרד התחבורה.

כיצד מחושבים ערכו של הרכב והמס?

ערך הרכב מחושב על פי ערכו המוצהר, יחד עם עלויות ההובלה והביטוח. גובה המסים מחושב בהתאם לערכו של הרכב, שיעורי המסים החלים עליו, ביניהם מס קניה, מכס ומע"מ, ושער המטבע ביום העברת התשלום. לפרטים נוספים אודות מיסוי כלי רכב לחצו כאן.

רכבים שערכם עולה על 300,000 ש"ח מחוייבים במדינת ישראל במס נוסף, הקרוי "מס יוקרה". רכבים המיובאים ביבוא אישי כפופים כמובן גם הם למס זה, אך חישובו נעשה באמצעות נוסחה מסובכת במיוחד שנועדה להשוות את ערך הרכב למחיר רכב חדש מאותו דגם לו היה נרכש בארץ, ולקבוע את התוספת למס הקנייה. עם זאת, עבור רכב היברידי ביבוא אישי מסוג רכב פלאג אין או חשמלי ניתן לקבל הקלות מס. מדינת ישראל מעודדת רכישה של רכבים ירוקים ורכבים בהם מותקנים אביזרי בטיחות מתקדמים על ידי הורדת גובה המס בהתאם לדרגת זיהום האוויר של הרכב ומספר אביזרי הבטיחות המותקנים בו, אם כי יש לציין שהחל מינואר 2020 קוצצו הטבות אלו באופן משמעותי והמגמה של הפחתת הטבות המס צפויה להימשך גם בשנים הבאות.

אם כן, עלות היבוא הכוללת מחושבת על פי ערך הרכב כפי שמצוין בחשבון המכר, יחד עם דמי ההובלה והביטוח, המסים בניכוי הפחתות מסים בגין אביזרי בטיחות ודרגת זיהום אוויר ובתוספת ההוצאות בארץ, שכמובן אינן חייבות במס קנייה אך חייבות במע"מ. 

שחרור הרכב

לצורך שחרור מכוניות ביבוא אישי יש להפיק רשימון מקורי, טופס 21 (טופס הצהרת יבואן רכב ביבוא אישי) , חשבון מכר מקומי, רישיון רכב מקורי שכולל את אימות המכס במדינה המייצאת, רישיון יבוא, רישיון נהיגה בתוקף בישראל, שטר מטען, חשבון הובלה וביטוח, חשבון מטענים, צילום תווית יצור, כתב הרשאה לסוכן, העברות מט"ח לחו"ל ודו"ח Carfax עבור רכב שמיובא מארה"ב. 

הפקת רשימון נעשית באמצעות סוכן מכס או דרך לשכות השירות שבאשדוד, בחיפה או בתל אביב:

  • אשדוד- בית המכס, בניין הפורום, רחוב הבנאים 2, אזור התעשייה.
  • חיפה- דרך העצמאות 53.
  • תל אביב- ליד לשכת המסחר, רחוב החשמונאים 84.

ועוד כמה דברים שחשוב לדעת על יבוא אישי של רכב

  • רכב שניזוק בחו"ל והוגדר כ- salvage או total loss לא יורשה להירשם בארץ.
  • החל מ-2010, יש לוודא שבכל רכב מיובא מותקנת מערכת בקרת יציבות ESP בהתאם למפרט הטכני של הרכב ועל פי נורת חיווי בלוח המחוונים.
  • יש לוודא שברכב לא בוצעו שינויי מבנה, כולל שינוי מידות הרכב, המשקל הכולל שלו, מידות הצמיגים, סוג ההנעה, דגם המנוע, הנפח וההספק שלו וכדו'.
  • לא ניתן לבצע העברת בעלות על רכב מיובא למשך 12 חודשים. לצורך העברת בעלות לאחר תקופה קצרה מזו ניתן להגיש בקשה להסרת הגבלת העברת בעלות. הבקשה תאושר במקרים חריגים של פטירת בעל הרכב, גרימת נזק לרכב, נסיבות כלכליות או מחלה בלבד.
  • מוקד רישוי קול שמספרו 5678* זמין למתן אינפורמציה אודות מצב הבקשה ליבוא רכב, ובאמצעותו ניתן להפנות שאילתות למחלקת היבוא.
  • טיפול בבקשה ליבוא רכב אישי אורך עד 21 ימי עסקים.

צריכים הכוונה? רוצים לחסוך לעצמכם את הטרטור והטירחה? צוות המומחים שלנו ישמח לסייע לכם באיתור הרכב שאתם חולמים עליו וניהול כל תהליך היבוא והשחרור של הרכב עד למסירתו בפתח ביתכם.

 

שתף עמוד: